Skip to main content
Turkish American Association of California
HomeBlogsRead Blog

Istanbul'da bir Kaliforniya'li

Istanbul'a neden geldim?
By Greg Swan
Posted on 4/17/2016 2:00 AM

2013 yilinda ögrenci hayatimdan meslek kariyerime geçme gerçegi ile yüzlestim.

PictureMezun olduk! Peki simdi ne yapalim...
 
Sacramento State University son sömestre bitirirken uluslararasi isler arastiriyordum. Önce yerel isler yaptim, ama gelecek zaman için yeni bir meslek istedim. Fakat, Sacramento’da istedigim gibi isler bulamadim. Eger üniversiteden sonra bir McDonald’s isçisi olmak istemiyorsam, radikal bir karar vermeliydim. Ve radikal bir karar verdim.

Yurt disinda degisik yerler aramaya basladim. Yeni mezun olan bir genç ne yapabilir? Yurt disinda üniversiteler arastiriyordum. Yeni firsatlar bulmak için email listelerine abone oldum. Bir süre bekledikten sonra, Istanbul’da Koç Üniversitesinden bir davet aldim. Koç Üniversitesi Ingilizce yaz programi için ana dili Ingilizce olan yabancilar ariyormus... Kendi kendime sunlari düsündüm: 

“Bu isi yapabilecek miyim? Ingilizce ögretmenligini daha önce hiç düsünmedim... ve uluslararasi siyaset diplomam vardi, nitelikli miydim”?

Skype’le görüsme yaptim. O aksam (Kaliforniya ve Türkiye arasinda 10 saat fark vardir)çok önemli bir kisi ile tanistim. Elif yeni patronum ve güzel bir Türk arkadas olacakti. Sasirdim, görüsme çok iyi geçti ve Elif beni begendi. O bana “endiselendigin seyleri unutup, uçak bileti al ve gel” dedi.

Ailem ve arkadaslarim biraz heyecanliydi, aslinda ben de çok heyecanliydim. Ve ayni zamanda (Haziran 2013’te) Gezi protestosu haber oldu.

“Çok uzak ve hiç bilmedigim bir yere nasil gidebilirim? Ve tanismadigim insanlarla nasil çalisacagim?”

Gerçekten bir risk aliyordum. Fakat, daha fazla düsünmeden bilet aldim. Sacramento State University’den mezun olduktan iki hafta sonra Türkiye’ye uçuyordum. Inaniyordum. Ne olacak bilemiyordum.